Wykorzystanie zieleni w mieszkaniu – jakie rośliny wybrać

Zieleń w mieszkaniu to świetne rozwiązanie nie tylko ze względów estetycznych. Przykładowo wiele roślin znanych jest ze swoich właściwości oczyszczających powietrze. Poza tym nie należy się obawiać, że kwiaty będą trudne w utrzymaniu – obecnie wiele jest odmian, które nie potrzebują zbyt wiele uwagi, by dobrze rosnąć i cieszyć oko właściciela.

Rośliny nie tylko piękne, ale również użyteczne

Warto mieć świadomość, że rośliny doniczkowe mogą stanowić więcej niż tylko ładną ozdobę. Pewne odmiany są wprost stworzone do oczyszczania powietrza w mieszkaniu. Jest to szczególnie istotne, gdy mieszkamy w mieście, gdzie zwłaszcza zimą powietrze pozostawia dużo do życzenia. Dobrym pomysłem jest zatem zaopatrzenie się w rośliny, które oczyszczą nam powietrze ze smogu, ale także z innych szkodliwych substancji takich jak formaldehyd czy toluen.

Spośród takich roślin można wybrać dracenę odwróconą, która usuwa m.in. formaldehyd. Bardzo dobre działanie oczyszczające ma także bluszcz pospolity, jednak należy trzymać go z dala od dzieci i zwierząt domowych – jest trujący. Warto także zdecydować się na begonię czy chryzantemę wielkokwiatową. Świetnym wyborem jest także lawenda, która również pięknie wygląda i pachnie, a przy tym nie zajmuje dużo miejsca.

Kwiaty doniczkowe dla wymagających

Często jednak brak nam czasu, by odpowiednio pielęgnować rośliny, więc po prostu z nich rezygnujemy. To błąd. Możemy mieć w mieszkaniu piękne rośliny, które nie wymagają znowu tak dużo uwagi i są bardzo wytrzymałe. Jednocześnie nie jesteśmy skazani wyłącznie na kaktusy. Istnieje bowiem wiele odmian roślin doniczkowych, które są efektowne, a nie trzeba poświęcać im wiele czasu.

Poza wspomnianymi już kaktusami możemy wybrać kwiaty takie jak np. zielistka Sternbergera, aglonema zmienna, czy bilbergia zwisła. Kwiaty te są dość efektowne, jeśli chodzi o wygląd, a przy tym nie wymagają zbyt obfitego podlewania i wiele uwagi. W swoim mieszkaniu warto mieć także szeflerę drzewkowatą czy dracenę Deremeńską. Także one wymagają jedynie umiarkowanego podlewania, a przy tym są ciekawą ozdobą, gdyż swym kształtem przypominają raczej drzewka niż typowe kwiaty.

Rośliny doniczkowe to nie tylko piękna ozdoba, ale również sposób na czystsze i zdrowsze powietrze w mieszkaniu. Dlatego też nie warto z nich rezygnować w przekonaniu, że są trudne w utrzymaniu. Obecnie dostępnych jest wiele odmian nie tylko pięknych, ale również wytrzymałych kwiatów doniczkowych tak, by każdy mógł cieszyć się odrobiną zieleni we własnym domu.

Wykorzystanie zieleni w mieszkaniu – jakie rośliny wybrać
Oceń ten post