Jak wygląda przygotowanie do tomografii komputerowej?

Każdy poważniejszy zabieg medyczny wymaga dokładnego przygotowania. Wyniki tomografii komputerowej mogą okazać się nie do końca wiarygodne, jeżeli pacjent na kilka godzin przed zabiegiem nie będzie stosować się do zaleceń swojego lekarza. Są one kluczowe i mogą mieć olbrzymi wpływ na ostateczną ocenę stanu zdrowia. Jak zatem powinien postępować pacjent, którego w najbliższym czasie czeka tomografia komputerowa?

Mimo iż tomografia nie jest prostą czy mało inwazyjną metodą diagnostyczną, to jednak wbrew pozorom nie wymaga ona jakiegoś wyjątkowego czy specjalnego przygotowania. Będzie też ono zależeć od konkretnego przypadku. Niektórym pacjentom zaleca się bowiem wstrzymanie się od jedzenia i picia na kilka godzin przed zabiegiem, ale nie jest to wcale reguła. Bardzo ważne jest również to, by przed tomografią komputerową chory przyjął stałe lekarstwa. Jeżeli zażywa on konkretne środki farmakologiczne, dopiero po ich przyjęciu może przejść na tymczasową głodówkę. Nie trwa ona zresztą długo. Pacjent zwykle musi wstrzymać się od jedzenia na ok. 6 godzin przed zaplanowaną tomografią.

Warto też wspomnieć o tym, że tomografię komputerową przeprowadza się na kilka sposobów. Jedną z jej odmian jest metoda wykorzystująca środek kontrastowy. Jeżeli więc pacjent do niej musi się przygotować, powinien on wcześniej wykonać badanie sprawdzające kreatyninę we krwi oraz poziom TSH. Wyniki z tych dwóch analiz należy mieć przy sobie. Lekarz przed przeprowadzeniem tomografii na pewno je sprawdzi, aby dobrze przygotować sprzęt do badania. Przed tomografią organizm pacjenta powinien też zostać odpowiednio nawodniony. Zaleca się zatem wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie na kilka dni przed zabiegiem.

Nieco inne zalecenia obowiązują w przypadku, gdy u pacjenta zdiagnozuje się cięższą niewydolność nerek. W takiej sytuacji lekarz powinien zastanowić się nad wybraniem innej metody diagnostycznej, jednak jeśli nie będzie to możliwe, trzeba zastosować specjalny środek cieniujący oraz odpowiednio przygotować do niego pacjenta.