Uchwyty do mebli

Meble, aby były jak najbardziej funkcjonalne, potrzebują odpowiednich uchwytów. Pozwalają one na wygodne otwieranie drzwiczek. W chwili obecnej na rynku dostępne są uchwyty do mebli w bardzo różnych kształtach i wielkościach, a także wykonane z różnorodnych materiałów. W niektórych z nich najważniejsza jest wygoda, a inne pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne.

Rodzaje uchwytów do mebli

Najprostsze uchwyty mają postać gałek. Jest to obiekt dowolnego kształtu – w klasycznym wydaniu zbliżony jest do kuli, ale w praktyce może mieć dowolną, inną formę. Uchwyty takie są wygodne i pozwalają na łatwe otwieranie szafek. Do drzwiczek mocowane są przy pomocy jednej śruby, albo wkrętów. Obecnie rzadko używa się uchwytów na kołkach, dodatkowo przyklejonych. Uchwyty takie mogą mieć bardzo klasyczną, albo zupełnie nowoczesną formę. Mogą też być bardzo proste i przede wszystkim praktyczne, ale też skomplikowane i ozdobne. Oprócz tego istnieją uchwyty w zupełnie innych kształtach, które mogą być mocowane do drzwiczek w dwóch punktach. W zasadzie uchwytem może być praktycznie każdy wystający z płaszczyzny drzwiczek kształt, za który da się chwycić, w celu ich otwarcia albo zamknięcia.

Uchwyty do półek – Furnica

Z czego wykonuje się uchwyty do mebli?

Kształt to jedno, a drugie to materiał, z jakiego wykonane są uchwyty. Najbardziej klasyczne, ale również dość drogie, są uchwyty metalowe. Mogą być one wykonane ze stopów takich jak na przykład mosiądz. W taniej wersji używa się chromowanych, albo niklowanych uchwytów stalowych, albo nawet aluminiowych. Bardzo dobrze prezentują się najprostsze uchwyty drewniane. Rozwiązanie takie jest bezpretensjonalne i skromne. Coraz częściej w użyciu są również uchwyty wykonywane z materiałów syntetycznych. Wbrew pozorom, nie musi to oznaczać niskiej jakości. W dzisiejszym wzornictwie wykorzystuje się wysokiej jakości polimery, które zapewniają uchwytom trwałość, intensywne kolory i ogólnie dobry wygląd. Plastik często bywa również wykorzystywany do produkcji imitacji uchwytów metalowych

Posted in: Dom