Taśmy lokalizacyjne

Sposób oznaczenia wykonanej infrastruktury podziemnej jest regulowany przez polskie normy oznaczeniowe oraz przepisy. W przypadku wodociągu, powyżej umieszczonego w gruncie kanału, należy umieścić taśmy oznaczeniowe lub taśmy lokalizacyjne w kolorze niebieskim. Kanalizacja ciepłownicza, zwana potocznie ciepłociągiem, wymaga natomiast zastosowania wstęgi w kolorze fioletowym, na której bardzo często jest nadrukowany napis „CIEPŁOCIĄG”.

Taśmy lokalizacyjne są umieszczane pół metra nad zainstalowanym rurociągiem, a ich zadaniem jest ostrzeżenie operatora ciężkiego sprzętu o przebiegu sieci. W konsekwencji rozwiązanie takie ma służyć zabezpieczeniu przed uszkodzeniem rury łyżką koparki, a także zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników.

Sprawdź także: Taśmy lokalizacyjne – PTS Rabka

Taśmy lokalizacyjne pozwalają również na dokonanie pomiarów, w tym celu na początku trasy są wyprowadzane na powierzchnię i podłączane do słupków lokalizacyjnych. Słupki są wyposażone w sporą ilość gniazd, umożliwiających podłączenie specjalistycznej aparatury, która pozwala osobie kontrolującej, na dokonanie odczytów zarówno ze słupka jak i z taśmy.

Taśmy lokalizacyjne są bardzo często również wyposażone w metalowe wkładki, wykonane z metalu o dużej odporności na kwas, natomiast warstwę wierzchnią stanowi polietylen o wysokiej jakości. Taśmy lokalizacyjne są zazwyczaj sprzedawane w rolkach po pięćdziesiąt lub sto metrów bieżących, a ich standardowa, optymalna szerokość wynosi dwadzieścia centymetrów.

Ważne jest, aby taśmy lokalizacyjne były wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie ulegną rozkładowi, gdyż mają one służyć nie tylko pomiarom, ale przede wszystkim bezpieczeństwu przez wiele lat.