Przepust kablowy

Jest to element, który pozwala na przeprowadzenie kabla przez obudowę danego urządzenia elektrycznego czy też ścianę w pokoju. Jego zadaniem jest prawidłowe, bezpieczne uszczelnienie kabla, w celu jego ochrony przed uszkodzeniami powstającymi podczas użytkowania materiału, który może wystąpić w przypadku ciągłego zginania, przesuwania czy obcierania kabla. Przepusty kablowe uniemożliwiają wyrwanie kabla z swojej obudowy.

Rodzaje

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów przepustów kablowych zwanych potocznie dławikami. Każdy z nich wyróżnia się czymś wyjątkowym pozwalając na obszerny wybór.

– Dławiki dzielone i redukcyjne – dzięki nim można wprowadzić okablowanie w przypadku, gdy niechciane jest rozłączanie całej instalacji. W jego budowie filarem jest odpowiednie zabezpieczenie, które chroni przed zerwaniem żył. Dodatkowo można zastosować zabezpieczenie spiralne, chroniące przed uszkodzeniami kabla w przypadku ciągłego zginania. Są one zbudowane m in z kauczuku chloroprenowego dodatkowo zapewniającego ochronę.

– Dławiki do trudnych warunków eksploatacyjnych – używane w przypadku miejsc wysoce narażonych na związki chemiczne, mieszaniny wybuchowe. Są zbudowane z specjalnego materiału – nieiskrzącego mosiądzu niklowanego. Zapewniają one ochronę w szerokich widełkach temperaturowych; od -20 do nawet 95°C.

– Listwy przeprowadzające – umożliwiające montaż w już istniejących szafach

-Ramy kołnierzowe – używane przede wszystkim do ochrony węży spiralnych. Pozwalają na wykorzystanie do wprowadzenia kabli praktycznie całej powierzchni podłogi szafy.

https://furnica.eu/collections/przepusty-kablowe-80mm

Dodatki

Wybierając dławiki bardzo dobrym wyjściem jest wyposażenie je w dodatkowe akcesoria. Takim przykładem będą podkładki uszczelniające dodatkowo chroniące całą budowę przed uszkodzeniami. Umieszcza się je między pierścień dociskowy a tuleję dociskową.

W przypadku kłopotów ze szczelnością dobrym wyborem są kity uszczelniające zachowujące pełną elastyczność.

Na rynku istnieją również płytki ochronne pozwalające na szczelne zamykanie przepustów kablowych przed instalacją samego kabla.

Podsumowanie

Przepust kablowy ma za zadanie zapewnienie szczelności i ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wytwarza się je najczęściej z gumy, tworzyć sztucznych czy metalu. Na rynku obecnych jest wiele rodzajów przepustów pozwalając na wybór tego odpowiedniego.

Posted in: Dom