Prowadnice meblowe – szyny każdej szuflady

Prowadnice meblowe wyglądem przypominają szyny, po których poruszać się będzie szuflada wsuwając się i wysuwając z obudowy mebli. W ten sposób można swobodnie wyciągać i wkładać do niej określone przedmioty. Jednak prowadnica meblowa nie jest równa prowadnicy meblowej – występują różnice w modelach składających się na budowę i funkcjonowanie. Rodzajem prowadnicy, która jest bardzo popularna i zyskała względy wielu konsumentów jest prowadnica kulkowa.

 

Prowadnica kulkowa – wytrzymałość ponad wszystko

Prowadnica kulkowa jest prawdziwym wytrzymałościowym hitem wśród innych modeli. Charakteryzuje się ona bardzo pokaźnym udźwigiem, które sięga ok 50 kilogramów. To znaczy, że w środku szuflady może znajdować się do 50 kilogramów obciążenia bez obawy o zniszczenie prowadnicy meblowej. W wyniku tego takie modele używane są w różnego rodzaju hurtowniach do przetrzymywania różnych ciężkich akcesoriów, bądź w firmach przetrzymujących duże ilości ciężkich materiałów. Są one zbudowane z metalowych materiałów – nie używa się tu tworzyw sztucznych. Przez to miejsca robotnicze z wysoką temperaturą nie są im straszne – nie będą wyginać się pod wpływem zbyt dużej temperatury i przez to sprawiać problemów.

Na rynku meblowym istnieją również prowadnice rolkowe – inny model prowadnic, który nie jest już tak trwały jak prowadnica kulkowa. Jest wykorzystywana w domowych zaciszach, w których nie zawsze w szufladach przechowuje się pokaźne ciężary przedmiotów. Ich montaż jest o wiele prostszy niż prowadnic kulkowych i można wykonać go samemu. Przy tych drugich zaleca się zasięgnięcie pomocnej ręki profesjonalisty.

 

Funkcjonalność prowadnic kulkowych

Prowadnice kulkowe nie tylko cechują się siłą i wytrzymałością, ale także posiadają w swojej budowie różne nowinki technologiczne sprawiające, że dzięki nim korzystanie z szuflad jest łatwe i przyjemne. Do takich mechanizmów należy na przykład push to open – sprawia on, że korzystanie z szuflad jest możliwe bez klamek i uchwytów. Tylko pchnięcie powierzchni szuflady wystarczy, aby prowadnica została wprawiona w ruch, a szuflada otworzyła się samoistnie. Innym ciekawym mechanizmem jest cichy domyk, który jest niezwykle doceniany podczas korzystania z szuflad w różnych porach dnia i nocy. Nawet niewielkie zbyt mocne popchnięcie zwykłej szuflady potrafi wywołać nieprzyjemny dźwięk uderzenia o tylną obudowę meblową. Cichy domyk zwolni przed końcem drogi szuflady i wyhamuje ją zachowując cisze i spokój.

Posted in: Dom