Projektowanie wnętrz – Istota szczegółów

Wchodząc do jakiegoś pomieszczenia z reguły dostrzegamy jego ogólny charakter, panującą wewnątrz atmosferę oraz stwierdzamy czy ono się nam podoba, czy też nie. W pierwszej chwili nie zwracamy uwagi na szczegóły, lecz odbieramy raczej ogólne wrażenie i wygląd wnętrza jako całości. Mimo to, nie można ich lekceważyć, gdyż często to one decydują o ostatecznym efekcie.

Diabeł tkwi w szczegółach

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że kolor ścian, rodzaj podłogi czy wybrane meble odgrywają dużą rolę w kreowaniu wymarzonego wnętrza. Jednakże to często nawet dość niepozorne szczegóły decydują o tym, czy uda nam się uzyskać pożądany efekt, czy nie. Dość stwierdzić, że drobniejsze elementy wystroju mogą podkreślić lub nawet stworzyć odpowiednią atmosferę, jednak mogą też negatywnie wpłynąć na wygląd wnętrza, gdy nie zostaną trafnie dobrane.

Najczęściej na styl wnętrza wpływ mają wszystkie drobne dodatki w nim umieszczone, to on stanowią taką kropkę nad i. To właśnie dzięki nim wystrój staje się kompletny – nie ma się wrażenia, że czegoś jeszcze brakuje. Czasem jednak o istocie wnętrza potrafi przesądzić jeden element, który wybija się swoją wyrazistością. Często działa to na zasadzie kontrastu, kiedy w stonowanym, klasycznym wystroju pojawia się np. oryginalna lampa w ostrym kolorze lub o intrygującym kształcie.

Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę w projektowaniu wnętrz

Rolę takich znaczących szczegółów może pełnić wiele rzeczy. W przypadku, gdy stawiamy na wyrazistość, może to być element wyposażenia, który z praktycznego punktu widzenia nie jest niezbędny w pomieszczeniu. Może to być np. awangardowy obraz, nietypowy fotel czy duże akwarium – wszystko zależy od naszego gustu i zainteresowań.

Jeśli jednak chcemy zadziałać nieco subtelniej, warto postawić na wiele pozornie zwykłych szczegółów. Świetnym pomysłem jest tutaj ingerencja w oświetlenie. Można postawić na walory estetyczne lamp, kinkietów i żyrandoli. Wystarczy tylko wybrać odpowiadające nam stylistycznie wzory i kolory, by znacząco odmienić wnętrze. Dobrym pomysłem jest też przemyślane rozmieszczenie oświetlenia – dzięki temu zbudujemy odpowiedni nastrój, podkreślimy walory i zniwelujemy mankamenty pomieszczenia.

W projektowaniu idealnego wnętrza nie można zapomnieć o szczegółach, gdyż mogą one wiele zmienić. Za ich pomocą można podkreślić charakter danego wnętrza lub też całkowicie go zmodyfikować. Do tych szczegółów można zaliczyć zarówno różne bibeloty, jak i obrazy, oświetlenie czy nawet rośliny. Zatem warto skorzystać z tak szerokiego arsenału środków, by stworzyć swoje wymarzone wnętrze.

Projektowanie wnętrz – Istota szczegółów
5 (100%) 1 vote