Pojazdy ciężarowe – charakterystyka

Pojazdy ciężarowe to niezwykle liczna grupa pojazdów, które spełniają konkretne zadania – pozwalają na transport określonych materiałów z jednego miejsca na drugie. Mogą one być bardziej wyspecjalizowane w przewożeniu ich na bardzo długie dystanse, bądź na przewóz krótkodystansowy na przykład w obrębie danego kraju czy regionu. Niezależnie od tego muszą być odpowiednio zabezpieczone, posiadać określoną masę, wymiary i pozwolenia aby móc bezpiecznie poruszać się po drogach powiatowych, ekspresowych kończąc na autostradach.

 

Specyfikacja samochodów ciężarowych

Do najczęściej spotykanych samochodów ciężarowych są tak zwane jednoosiówki. Rzadko spotyka się więcej niż jednoosiowe samochody ciężarowe. Najczęściej samochody ciężarowe dzieli się na dwa rodzaje:

-Samochody do transportu dalekobieżnego – są to popularnie nazywane TIR-y. Są one wyspecjalizowane w transporcie materiałów na dalekie odległości(najczęściej transport między państwami) co umożliwia na sprawną wymianę określonych dóbr między nimi. Z reguły takie samochody posiadają spore rozmiary. Dzięki temu mogą jednocześnie przewieźć jak największą ilość materiałów za jednym razem. Takie samochody ciężarowe są zawsze wyposażone w specjalistyczne kabiny dla kierowców, dzięki którym mogą oni komfortowo wypoczywać na przerwach między swoją pracą. Ich czas pracy jest ściśle ustalony i odczytywany z tachografu, dlatego nie ma tutaj miejsca na przeciąganie gdyż za to grożą surowe kary. Dodatkowo znajdują się tam także mikrofale, klimatyzację czy ogrzewanie dzięki czemu taka ciężarówka zapewnia wszystkie podstawowe elementy umożlwiające komfortowe podróżowanie.

-Samochody do transportu regionalnego – są mniejsze niż poprzednicy. Umożliwiają szybkie dostarczenie określonych materiałów z jednego punktu do drugiego. Najczęściej wykorzystywane są do przewożenia materiałów w obrębie województwa, a maksymalnie kraju. Takie ciężarówki z reguły nie posiadają możliwości do spania – kabiny nie są tak dobrze wyposażone i nie posiadają tylu udogodnień.

 

Jeżeli chodzi o moc to pojazdy ciężarowe posiadają z reguły od 200-500KM. Te dalekobieżne posiadają z reguły większą moc. Lecz na drogach można znaleźć również jeszcze mocniejsze wersje – w przypadku konfrontacji z trudnymi warunkami drogowymi jak górskie tereny, gdzie co chwile ciężarówka wyjeżdża po górę można spotkać nawet 700KM wersje.

Giełda aut ciężarowych – Giełda Grupy DBK

Podsumowanie

Bez pakietu sprawnych samochodów ciężarowych dystrybucja pomiędzy określonymi firmami produkcyjnymi/dostawczymi byłaby niemożliwa. Dlatego samochody ciężarowe są tak ważnym elementem dla każdego przewoźnika.