Nowoczesne zarządzanie firmą

Sprawne zarządzanie firmą to podstawa do osiągania dobrych rezultatów biznesowych, czyli zarabiania. Od jakiegoś czasu dużą rolę w optymalizowaniu wszystkich procesów, jakie zachodzą w przedsiębiorstwie oraz w zarządzaniu zasobami przedsiębiorstwa odgrywają różnego rodzaju systemy internetowe. Pomagają one w przyjrzeniu się całości oraz podejmowaniu najlepszych decyzji biznesowych. Jedne z najbardziej znanych są system ERP i system CRM. Oba mają za zadanie pomagać i usprawniać zarządzaniem firmy, jednak mają różny zasięg i stosowane są do różnych celów. Systemy ERP nadają się do zarządzania zasobami całej firmy. Można je określić jako rodzaj bazy danych, w której są zdeponowane wszelkie informacje o firmie. Mogą z niej korzystać wszyscy pracownicy, dzięki czemu będą oni w pełni wykorzystywać potencjał przedsiębiorstwa.

 

Natomiast systemy CRM mają węższy zakres. Nadaje się do optymalizacji, zarządzania i usprawniania przede wszystkim procesów sprzedaży i marketingu oraz obsługi klienta.

System ERP zdecydowanie ułatwia i upraszcza zarządzanie systemem łańcucha dostaw, począwszy od zakupów, przez logistykę, magazynowanie, a skończywszy na sprzedaży. Pozwala na automatyzację procesów biznesowych m.in. przez uporządkowanie danych. To także dużo łatwiejsze prowadzenie księgowości i kadr. O wiele prostsza staje się także analiza wszelkich danych finansowych oraz zasobów ludzkich.

Właściwe wykorzystanie systemów ERP zdecydowanie poprawia sprzedaż oraz zyski firmy. Systemy CRM stosowane są przede wszystkim zarządzania działaniami marketingowymi. Ułatwiają analizę takich działań oraz automatyzują obsługę klienta. Dzięki temu można łatwiej i szybciej pozyskiwać nowych klientów, a ich obsługa jest na coraz wyższym poziomie. Zdecydowanie łatwiej jest też zarządzać procesem sprzedaży.

Oba systemy można stosować równolegle, ponieważ nie tylko nie wykluczają się wzajemnie, ale wręcz uzupełniają. Warto wiedzieć, że systemy ERP można wdrażać modułowo, wybierając na początek najbardziej niezbędne elementy.