Najpopularniejsze style aranżacji wnętrz

Tak jak wszędzie również w aranżacji wnętrz co jakiś czas pojawiają się nowe trendy. Moda zmienia się właściwie cały czas – trendy przychodzą i odchodzą. Jednakże część z nich zostaje z nami na dłużej i to właśnie te najbardziej uniwersalne style są często tymi najpopularniejszymi. Przetrwały próbę czasu, a zatem muszą mieć w sobie to coś.

 

Minimalizm i nowoczesność w natarciu

 

Wśród najpopularniejszych stylów prym wiedzie styl skandynawski wraz ze stylem minimalistycznym. Można uznać, że są one dość zbliżone do siebie – w obu króluje prostota, jasne kolory i funkcjonalność. Styl skandynawski to ponadto naturalne materiały takie jak drewno, bawełna czy len. Również wykorzystane barwy należą do “naturalnej” palety. W stylu minimalistycznym brak bibelotów, a dodatki ograniczone są do minimum. Minimalizm obowiązuje także w kwestii barw – z reguły nie stosuje się ich więcej niż 5.

 

Kolejnym popularnym stylem jest styl nowoczesny. Także tutaj da się wyczuć dość powszechną filozofię minimalistyczną – unika się zbędnych dodatków i bibelotów. W stylu nowoczesnym w cenie jest wolna, niezagracona przestrzeń. Dekoracje są oszczędne, a wyposażenie ma geometryczne, proste kształty. Zastosowane materiały to przede wszystkim metal, szkło czy tworzywa sztuczne, choć wykorzystuje się także drewno i skórę. Dominuje biel i szarości.

 

A może nieco bardziej przytulnie i komfortowo?

 

Mimo wszechobecnego minimalizmu dużym zainteresowaniem wciąż cieszą się nieco bardziej ‘tradycyjne” style aranżacji wnętrz. Warto wyróżnić tutaj styl rustykalny, klasyczny czy prowansalski. Styl rustykalny ma kojarzyć się z sielskością, bliskością natury. Wnętrza urządzane w ten sposób najczęściej kojarzą się ze staropolskim dworkiem czy też uroczą wiejską chatą. Dominują barwy kojarzące się z naturą i dodatki przywodzące na myśl rękodzieło.

 

Styl prowansalski można uznać za swego rodzaju odmianę stylu rustykalnego. Nadal panuje w nich sielski nastrój, lecz jest to styl bardziej elegancki.  Wykorzystywane są przede wszystkim jasne barwy, wśród których wręcz musi pojawić się kolor lawendowy – nie może zabraknąć też niebieskiego i ciemnej zieleni. Meble są lekkie w kolorze białym lub w odcieniu jasnego drewna. We wnętrzu pojawiają się naturalne materiały takie jak np. drewno.

 

Często wybierany jest także styl klasyczny, który jest dość bezpiecznym rozwiązaniem. Główne jego cechy to elegancja i wygoda. Wnętrza są spójne, poszczególne elementy rozmieszcza się symetrycznie. Dominujące kolory to głównie biel, szarości i beże.

 

Najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz to z jednej strony ukłon w stronę nowoczesności i filozofii minimalizmu, z drugiej zaś widoczne jest przywiązanie do tradycyjnych, przytulnych i komfortowych rozwiązań. Można zatem stwierdzić, że dość dobrze odzwierciedlają one zróżnicowane gusta dotyczące wystroju wnętrz.

Najpopularniejsze style aranżacji wnętrz
5 (100%) 1 vote