Moda czy komfort – o projektowaniu wnętrz

W projektowaniu wnętrz podobnie jak chyba w każdej dziedzinie co jakiś czas pojawiają się nowe trendy i rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością przez pewien czas. Następnie jedne odchodzą w zapomnienie, inne zostają, gdy okazuje się, że mogą być faktycznie przydatne. Projektując wnętrze warto zadać sobie pytanie: co wybrać, modę czy komfort?

Gdyby tak wybrać modę…

Kierując się modą przy projektowaniu wnętrz należy pamiętać, że właściwie nigdy nie możemy być pewni, czy w następnym sezonie nadal dany wystrój będzie wpisywał się w obecne trendy. Dlatego też, gdy chcemy mieć wciąż modne wnętrza, musimy liczyć się z koniecznością niemalże nieustannego aranżowania ich na nowo. Jest to zatem rozwiązanie odpowiednie raczej dla osób z dość zasobnym portfelem.

Ponadto najmodniejszy w danym momencie styl może nam się zwyczajnie nie podobać, co właściwie automatycznie dyskwalifikuje jego wykorzystanie we wnętrzach mieszkalnych. W swoim domu chcemy bowiem czuć się jak najlepiej i nie ma tu miejsca na irytujące nas aranżacje.

Warto też pamiętać, że modne rozwiązania mogą być dość niepraktyczne. W związku z tym lepiej będą się nadawały do miejsc takich jak np. galerie sztuki, gdzie to wygląd, a nie walory użytkowe, gra pierwsze skrzypce. Pomieszczenia użytkowe muszą natomiast cechować się raczej wygodą i komfortem aniżeli wyłącznie modnym wystrojem.

… a może jednak komfort?

Kiedy w grę wchodzi projektowanie wnętrz użytkowych podstawą powinien być komfort korzystania z nich. Oczywiście zależy nam, aby były przy tym gustowne czy najzwyczajniej ładne, ale wygoda użytkowania jest kwestią podstawową, której nie można pominąć.

Jednakże w dążeniu do komfortu nie można zapomnieć o estetyce. Należy zadbać, by wnętrza były urządzone w odpowiadającym na stylu tak, by wystrój cieszył nasze oczy. Nie można kierować się tutaj wyłącznie modą. Najlepszym rozwiązaniem jest nasz gust w połączeniu z umiejętnościami i doświadczeniem profesjonalnego architekta. Wtedy będziemy mieć pewność, że efekt będzie świetny.

Moda nie powinna być najważniejszym argumentem podczas projektowania wnętrz. Można rzecz jasna zainspirować się trendami, lecz trzeba je dostosować do danej sytuacji i osoby tak, by efekt był jak najlepszy. Warto rozpocząć od stworzenia komfortowego wnętrza, które swoją estetyką będzie raczej uniwersalne niż modne. Komfort nie oznacza jednak braku modnych elementów – modę można zaprosić do wnętrza w postaci dodatków, które nie kosztują wiele, a robią wrażenie.

Moda czy komfort – o projektowaniu wnętrz
Oceń ten post