Kroki w przypadku uszkodzenia wynajmowanej ciężarówki

Samochody ciężarowe są bardzo eksploatowane. Codziennie przewożą bardzo duże ilości ciężkich materiałów w najróżniejsze miejsca na świecie sprawiając, że samochody są mocno wykorzystywane. Dodatkowo wyruszają one na dalekie trasy, w których warunki atmosferyczne często nie rozpieszczają. Takie zmienne jak śnieg, deszcz czy mróz mogą sprzyjać poślizgom na drodze zwiększając ryzyko niespodziewanych wypadków takich jak stłuczki. Dodatkowo zmęczeni kierowcy są tylko ludźmi i mogą popełniać błędy. W trakcie wypożyczenia samochodu i uszkodzenia go klient jest zobligowany do przestrzegania pewnych zasad, aby cały proces naprawy uszkodzenia mógł przebiec bardzo sprawnie. Należy pamiętać, że nawet najlepszym kierowcom mogą zdarzyć się pojedyncze wpadki w trakcie ich długiej kariery, bądź mogą oni mieć pecha w przypadku stłuczki bez ich winy.

 

Postepowanie powypadkowe

Pierwszym co należy zrobić po wypadku jest kontakt z linią DBK i poinformowanie konsultanta o wystąpieniu takiego zdarzenia. W momencie zniszczenia samochodu w których nie brał inny samochód – takie jak np. wgniecenia bądź uderzenia podczas parkowania w stałe przedmioty konsultant oceni daną szkodę i zdecyduje o tym, czy samochód może być dalej używany i pracować w sposób bezpieczny, czy jednak musi zostać natychmiast naprawiony. W pierwszym przypadku po zakończeniu umowy wynajmu dopiero wtedy mechanicy zajmują się opieką nad samochodem. W drugim wypadku samochód będzie od razu naprawiany przez dedykowanych mechaników z grupy DBK, którzy z dbałością o każdy szczegół naprawia samochód. Jeśli jego opieka przedłuży się w czasie to klient zgodnie z umową może dostać samochód zastępczy aby nie spowodować przestojów.

 

W sytuacji stłuczki drogowej występują dwie ścieżki postępowania. Jedna mówi o sytuacji w której winny jest klient wynajmowanego samochodu. Wtedy należy poinformować konsultanta w sposób telefoniczny, wezwać policję i zachować wszystkie dane osoby, która brała udział w wypadku włączając w to jego numer rejestracyjny samochodu. Szkody zostaną naprawione z polisy OC. W drugim przypadku, kiedy winna jest osoba trzecia również należy poinformować konsultanta, i tutaj ważne – mimo nalegań i tak wzywa się policje! W sytuacji braku zdolności samochodu do jazdy usługa holowania będzie dostępna od ręki zgodnie z umowa, a auto naprawione jak najszybciej.

Sprawdź: Wynajem średnioterminowy samochodów ciężarowych – Truckcare

Podsumowanie

Należy pamiętać aby zostać na miejscu wypadku i nie poruszać się uszkodzonym samochodem. Robienie prób napraw w swoim zakresie a także brak kontaktu z policją jest zabronione!