Charakterystyka pojazdów ciężarowych

Każdy przedsiębiorca, który chce aby jego biznes przewoźniczy prężnie się rozwijał musi posiadać szeroką flotę samochodów ciężarowych, które zapewnią mu przypływ stałego dopływu środków decydując o tym, że ich firma będzie rentowna. Samochody ciężarowe mimo, że na pierwszy rzut oka są podobne jednak bardzo się od siebie różnią. Przede wszystkim kategorie wagowe, ładowność czy funkcjonalność.. Aby jak najekonomiczniej jeździć i przewozić materiały dostosowane do odpowiednich ciężarówek należy trochę się o nich dowiedzieć.

 

Ogólne informacje o samochodach ciężarowych

Samochód ciężarowy do pojazd mogący przewozić od 4 do 9 osób plus ładunek. Samochody ciężarowe można podzielić na trzy kategorie – N1, których masa mierzy do 3,5 tony. N2 zaprojektowane do przewożenia od 3,5 do 12 ton, kończąc na N3 – największych ze stawki, których masa przekracza aż 12 ton.

Aby samochód ciężarowy został dopuszczony do ruchu drogowego musi także spełnić kilka warunków. Do nich należeć będą wymiary: długość pojazdu nie może być większa niż 12 metrów, a długość całego pojazdu wraz z potencjalną naczepą 16,5 metra. Inaczej to się ma do połączenia samochodu z przyczepą bo wtedy może ona mierzyć do 18,75 metra. Szerokość maksymalna do 2,55 metra, a wysokość to 4 metry.

Jeżeli chodzi o podział samochodów ciężarowych to dokonuje się go na podstawie rodzaju nadwozia i tak rozróżnia się:

-Samowyładowcze – wykorzystywane najczęściej na placach budowy, popularnie nazywane wywrotkami. Umożliwiają na szybkie załadowanie i rozładowanie sypkiego materiału – na przykład gruzu.

-Furgony – bardzo bezpieczne, bowiem posiadają skrzynie ładunkową, która jest szczelnie zamknięta i chroni przewożony materiał przed intruzami.

-Skrzyniowy skrzynie, która są otwarte. Mniej bezpieczne, ale mogą być przykryte różnego rodzaju opończami. Przeważnie umożliwiają przewóz mniej cennych materiałów

-Specjalizowane – konstrukcja ściśle związana z rodzajem przewożonych przedmiotów, czy nawet zwierząt.

Sprawdź także: Samochody Ciężarowe nowe i używane – gielda.grupadbk.com

Ergonomia

Samochody ciężarowe często wożą swoje materiały w odległe punkty na mapie świata, dlatego powinny być niezwykle niezawodne i funkcjonalne. Również wnętrze powinno być przyjazne i wygodne dla kierowcy, który spędzi w nim większość czasu w podróży. Producenci starają się, aby ich pojazdy były jak najprościej obsługiwane. Dodatkowo najważniejszy element z punktu widzenia kierowcy – fotel powinien pochłaniać jak najwięcej wibracji chroniąc kręgosłup kierowcy podczas wjeżdżania w nierówności zapewniając komfort.