Bieganie – prosty i przyjemny sport dla każdego

W dzisiejszych czasach utrzymywanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej jest bardzo ważne. Otyłość spowodowana brakiem regularnych ćwiczeń może prowadzić do wielu chorób głównie pochodzenia sercowo-naczyniowego co jest bardzo niebezpieczne. Do najbardziej popularnych rodzajów aktywności fizycznej ostatnich należy bieganie. Jednak aby poprawnie i bezpiecznie biegać należy wyposażyć się w obuwie dobrej jakości, które zapewni także komfort. Bieganie bezapelacyjnie poprawia wydolność oddechową organizmu człowieka, lecz może również negatywnie wpływać na ścięgna i więzadła powodując różnego rodzaju mikrourazy. Aby temu zapobiec i czerpać z biegania tylko korzyści dobrze jest wybrać idealne buty dla swojego użytkowania.

Czym kierować się przy wyborze?

W ofercie sklepów sportowych wybór butów do biegania jest bardzo duży, a rozstrzał cenowy jeszcze większy. Dlatego też ciężko stwierdzić na co dokładnie się zdecydować. Zdecydowanie jedno jest pewne – but musi dobrze pasować wymiarowo na stopę potencjalnego użytkownika. Dlatego też długość stopy ma główne znaczenie. Jednak jej szerokość nie pozostaje dłużna – szeroki bądź wąski fason buta poprawi dopasowanie.

Waga – teoretycznie idealnie byłoby jakby but był niezwykle lekki, ale też wytrzymały i stabilny. Jednak ciężko o takie znalezisko – często lekkością płaci się za stabilizację bowiem cięższy but = lepsza ochrona i wygoda.

Teren biegowy – to również bardzo ciekawy aspekt na który warto zwrócić uwagę. W momencie, gdy osoba biega po nierównym, może kamienistym terenie warto jest kupić cięższe, stabilniejsze buty. Natomiast do asfaltu najlepszym połączenie będzie dobra amortyzacja i niska waga.

Funkcjonalność – odporność na wodę czy dobry poziom oddychalności jest również bardzo istotny. Gdy złapie kogoś deszcz podczas biegania to ostatnie czego pragnie jest wytworzenie się ,,akwarium zamiast buta” wylewające swoją nasiąkniętą wodę przy każdym kroku. Oddychalność jest bardzo doceniana w letnich miesiącach gdzie wysokie temperatury bywają być nie do zniesienia.

System sznurowania – tradycyjne bądź regulowane – zależne od upodobań

Sprawdź teraz: Buty męskie do biegania 

Podsumowanie

Aby uniknąć niepotrzebnych kontuzji oraz zadbać o swój komfort i zagwarantowanie szybszego procesu rozwoju warto jest zakupić dobry model podporządkowany do indywidualnych potrzeb. Ważne jest aby but pracował do określonego stylu biegania posiadacza – dzięki temu będzie dobrze mu służył. Warto przed zakupem poświęcić kilka chwil i wybrać te idealne.